نفقه فرزندان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نفقه فرزندان

همانطور که می دانید نفقه اولاد بر عهده پدر است در خصوص این موضوع معمولا ابهامات و پرسشهایی وجود دارد که سعی می کنیم به بیان ساده به آنها پاسخ دهیم:
پ : در صورت فوت پدر یا عدم توانایی مالی او برای پرداختت نفقه اولاد چه کسی مسئولیت پرداخت نفقه را دارد؟
ج : در این حالت این وظیفه به عهده جد پدری و در صورت نبودن پدر و جد پدری یا عدم قدرت آنها این وظیفه بر عهده مادر است و اگر مادر هم زنده نباشد و ا قادر به پرداخت نباشد این وظیفه بر عهده جد مادری است.


پ : اگر پدر و مادری از یکدیگر جدا شده باشند و حضانت فرزندان به مادر واگذار شده باشد و پدر در صورت جلسه طلاق منزل مسکونی اش را به مادر و فرزند انتقال دهد آیا باز هم پدر مکلف به پرداخت نفقه است؟
ج : اولا نفقه تنها شامل مسکن نمی باشد و اموری چون غذا، اساس منزل، هزینه درمان، لباس و... نیز نفقه محسوب می شود . پرداخت نفقه تکلیف قانونی پدر است و مادر ولایتی بر فرزندان ندارد و موضوع حضانت و سرپرستی موضوعی جدا از ولایت می باشد.


پ : در صورت وقوع اختلاف بین پدر و مادر چنانچه فرزندان حاضر به زندگی با پدر نباشند آیا پدر باز هم مکلف به پرداخت نفقه است؟
ج : گرچه عدم اطاعت فرزندان از پدر از نظر شرعی امر حرامی است اما موجب سقوط نفقه نیست و پدر مکلف است نفقه فرزندان را بپردازد.


پ : اولاد تا چه زمانی مستحق دریافت نفقه می باشند؟
ج : در شرع و قانون سن معینی برای نفقه فرزندان در نظر گرفته نشده و عرفا مادام که اولاد دارای شغل و درآمد مشخص نباشند پدر نسبت به پرداخت نفقه مسئولیت دارد باید توجه داشت که در مورد کارمندان دولت شاهد آن هستیم تا زمانی که دختر همسر اختیار نکرده و یا پسر مشغول تحصیل باشد به کارمند حق اولاد پرداخت می شود.

پ : چنانچه کسی که پرداخت نفقه بر عهده اوست غایب باشد و یا از پرداخت آن خودداری کند چه باید کرد؟
ج : چنانچه الزام کسیکه پرداخت نفقه بر عهده اوست ممکن نباشد دادگاه با درخواست افراد واجب النفقه به مقدار نفقه از اموال او برداشت کرده و در نفقه آنان یا کسی که متکفل مخارج آنان است قرار خواهد داد و اگر اموال غایب یا متکفل در اختیار نباشد همسر وی یا شخص دیگری با اجازه دادگاه می تواند نفقه را به عنوان قرض پرداخت و سپس از شخص غایب یا متکفل مطالبه نماید.

پ : آیا پرداخت نفقه از سوی پدر به طفلی که از راه نامشروع به دنیا آمده ضروری است ؟
ج : فرد زانی گرچه پدر قانونی طفل به حساب نمیاید اما عرفا پدر آن تلقی می شود و کلیه تکالیف مربوط به پدر مثل گرفتن شناسنامه و پرداخت نفقه بر عهده اوست.

Aenean eu leo quam. Pellentesque ornare sem lacinia quam venenatis vestibulum. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Duis mollis, est non commodo luctus,

وبگاه: smartaddons.com

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت و ارائه مشاوره رایگان نام و ایمیل خود را وارد کنید

تماس با ما

آدرس : تبریز شهرک باغمیشه جنب آتش نشانی ساختمان وکلا طبقه سوم واحد غربی

تلفن تماس : 33354155 041

تلفن همراه : 3159949 0914