آرسنال – لیورپول‌‌؛ جامی جدید برای جام‌داران – نیوزبازتاب خبر news.ir

به گزارش خبرورزشی، سال‌های پیش با رسیدن دیدار جام خیریه بیش از امسال ذوق‌زده می‌شدیم، برای اینکه یکی از نخستین بازی‌هایی بود که به تعطیلات تابستانی فوتبال اروپا خاتمه می‌داد اما امسال تیم‌های اروپایی تعطیلات زیادی نداشتند و تقریباً پایان فصل قبل و شروع فصل جدید به یکدیگر چسبید. شنبه شب از ساعت ۲۰ باز هم در ورزشگاه خالی از تماشاگر ومبلی، لیورپول قهرمان لیگ برتر به مصاف آرسنال قهرمان جام‌حذفی خواهد رفت تا برای کسب نخستین جام فصل جدید مبارزه کنند.

آرسنال‌‌؛ شروعی متفاوت برای فصلی متفاوت
هفته‌های پایانی فصل پیش برای آرسنالی‌ها امیدوارکننده بود. فصلی پرفراز و نشیب با قهرمانی در جام‌ حذفی برای‌شان به پایان رسید و حالا طرفداران توپچی‌ها راضی و خشنود هستند. اگرچه هنوز آرسنال برای اینکه یک مدعی باشد کار زیاد دارد اما امید به آینده این تیم باز هم بیشتر شده. در لیگ قهرمانان اروپا حاضر نخواهند بود و این خبر خوبی نیست، ولی توانسته‌اند ستاره‌های‌شان و از همه مهمتر اوبامیانگ را برای ماندن راضی کنند. آرسنال در فصل جدید می‌خواهد بین ۴ تیم بالای جدول باشد. وقتی لیورپول و منچسترسیتی و چلسی را بردند، یعنی چالش‌شان در نتیجه نگرفتن مقابل تیم‌های بیگ‌سیکس تمام شده. حالا آرسنال در شرایطی قرار گرفته که می‌توانیم به آنها شانسی برابر با لیورپول برای قهرمانی در جام‌خیریه بدهیم. شاید به فاصله یک ماه، آرتتا دومین جام خودش را هم کسب کند که این رؤیایی خواهد بود.

لیورپول‌‌؛ از قلّه پایین نیا
قهرمان شدن سخت است، قهرمان ماندن سخت‌تر. این جمله کلیشه‌ای است اما واقعاً ثابت شده. لیورپول بعد از اینکه قهرمانی‌اش را مسجل کرد دیگر مثل قبل راحت رقبا را از پیش‌رو برنمی‌داشت. یورگن کلوپ می‌داند روش بازی تیم او را بیش از پیش در انگلیس بلدند و شاید این فصل مثل فصل قبل در لیگ برتر برای‌شان ساده نباشد. فصل برای لیورپول خیلی زود تمام شد، چراکه هم در لیگ کارشان به پایان رسیده بود و هم در لیگ قهرمانان حضور نداشتند. کلوپ خیلی زود شاگردانش را فراخواند و به اتریش هم رفتند تا اردو بزنند. از معدود تیم‌هایی بوده‌اند که پیش‌فصل نسبتاً مناسبی داشته‌اند و شاید این مسئله در روزهای کرونایی و فشردگی تقویم به سودشان باشد. حالا لیورپول آماده است فصل جدید را هم با جام گرفتن، شروع کند که این لازمه پایین نیامدن از قلّه خواهد بود.

آخرین جدال
در روزهایی که لیورپول سخت در پی ۱۰۰ امتیازی شدن در لیگ برتر بود شکست ۲ بر یک مقابل آرسنال برنامه‌های‌شان را به هم ریخت. در بازی یک ماه و نیم پیش، برای آرسنال، لاکازت و نلسون و برای لیورپول، مانه گلزنی کردند.

آمار بازی
۱۵) آرسنال و لیورپول پس از منچستریونایتد دومین و سومین تیم پرافتخار جام‌ خیریه هستند. این دو تیم ۱۵ مرتبه قهرمان شده‌اند. آخرین قهرمانی آرسنال به سال ۲۰۱۷ و آخرین قهرمانی لیورپول به سال ۲۰۰۶ برمی‌گردد.
صفر) این نخستین دیدار جام‌ خیریه است که تماشاگر ندارد. کم‌تماشاگرترین دیدار جام‌ خیریه بین تیم‌های انگلیس آماتور و انگلیس حرفه‌ای در سال ۱۹۲۶ تنها ۱۵۰۰ تماشاگر داشت. البته کم‌تماشاگرترین بازی بین تیم‌های باشگاهی هم دیدار اورتون و بلکبرن در سال ۱۹۲۸ بود که در اولدترافورد با حضور ۴ هزار تماشاگر برگزار شد.
۱۸) سال ۲۰۰۲ یعنی ۱۸ سال پیش جام‌ خیریه بین آرسنال و لیورپول برگزار شد که آن بازی را توپچی‌ها با یک گل بردند و قهرمان شدند.
۳) آرسنال در ۶ فصل اخیر ۳ مرتبه موفق شده جام ‌خیریه را به ویترین افتخاراتش اضافه کند.
۱۳) لیورپول تا فصل گذشته ۱۳ سال بود که در دیدار جام‌ خیریه حضور نداشت.
۱۰) آخرین نایب‌قهرمان لیگ برتر که موفق شد جام خیریه را ببرد منچستریونایتد بود که ۱۰ سال پیش در این بازی چلسی قهرمان لیگ برتر را شکست داد.
۴) در حالی که یورگن کلوپ با لیورپول در ۴ سال ابتدایی مربیگری‌اش جام نگرفته بود، در یک سال و چند ماه اخیر ۴ جام کسب کرده.
یک) میکل آرتتا که از ابتدای سال ۲۰۲۰ روی نیمکت آرسنال نشسته خیلی زود هم به نخستین جام خودش با این تیم رسید و در جام‌حذفی قهرمان شد.
۹) لیورپول در بازی قبلی پس از ۹ بازی بدون شکست بودن مقابل آرسنال مغلوب شد. در ۱۰ بازی اخیر لیورپول ۵ برد، ۴ تساوی و یک شکست مقابل آرسنال داشته.
۲۵) در ۶ بازی آخر لیورپول و آرسنال ۲۶ گل ردوبدل شده، یعنی به طور میانگین این بازی ۴٫ ۱ گل در هر بازی داشته است.
۱۱) آرسنال از زمان حضور آرتتا در لندن (ورزشگاه‌های امارات و ومبلی) شکست نخورده. ۹ بازی در لیگ بوده و ۲ بازی هم در جام‌ حذفی.

ترکیب احتمالی دو تیم
آرسنال: لنو، سالیبا، لوئیس، تیرنی، سوارس، توریرا، ژاکا، نیلس، نلسون، انکتیا و اوبامیانگ
لیورپول: آلیسون، ویلیامز، گومز، فان‌دایک، رابرتسون، فابینیو، واینالدوم، کیتا، مانه، صلاح و فیرمینو

لینک منبع: آرسنال – لیورپول‌‌؛ جامی جدید برای جام‌داران – نیوز

https://www.news.ir/166567/%D8%A2%D8%B1%D8%B3%D9%86%D8%A7%D9%84-%D9%84%DB%8C%D9%88%D8%B1%D9%BE%D9%88%D9%84%E2%80%8C%E2%80%8C%D8%9B-%D8%AC%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AC/

اخبار ورزشی