استقلال از همه توانایی دیاباته استفاده نمی‌کند – نیوزبازتاب خبر news.ir

خبرورزشی/ محمدرضا مدنی؛ پیروز قربانی از فشار بیش از حد روی مهدی قایدی برای زدن دهمین گلش نگران است. او درباره دلایل گل خوردن استقلال پس از زدن گل با ما همکلام شد و به کارایی‌های مغفول مانده دیاباته هم پرداخت.

آقای قربانی! استقلالِ فرهاد مجیدی در چند دیدار این فصل و فصل قبل بلافاصله پس از گل زدن ظرف دو دقیقه گل می‌خورد! دلیل این موضوع چیست؟
این به عدم تمرکز بازیکنان پس از گلزنی برمی‌گردد که باید درباره اش بیشتر تمرین شود. کار سختی نیست. شادی چند لحظه است و بعد همه باید سرجای خود بایستند و شادی اصلی را برای بعد از سوت پایان بازی بگذارند. البته بحث گلی که در این دیدار از نساجی خوردند، جداست که یک شوت استثنایی بود.

بازی را چطور دیدید؟
تیم نساجی از دقیقه یک برنامه داشت و براساس همان برنامه خیلی خوب کار کرد. شما وقتی می‌دانید تیم روبه‌رویی تان عقب بازی می‌کند و دل به ضدحملات می‌بندد، در درجه اول باید آمادگی رویارویی با چنین سیستمی را داشته باشید.

خب یکی از راهکارهایش چیست؟‌
نمی‌خواهم خیلی فنی خرف بزنم، شاید هرکسی متوجه منظور من نشود ولی دقیق‎ترش این است که روبه‌روی چنین تیمی نباید به شکل حرف «یو» انگلیسی (U) بازی کنید. به حریف اجازه می‌دهید در جایگاهش بایستد و فضایی بین هافبک‌ها و مدافعانش به وجود نیاید. در حالی که باید در چنین حالتی با سیستم دبلیو (w) بازی کنید. یعنی یک توپ را به عمق به یار خودی بدهید و دوباره بگیرید تا بازیکنان هافبک جلو عقب بروند و نظم دفاعی‌شان را به‌هم بزنید. در این صورت می‌توان به عمق دفاع حریف دسترسی بهتری پیدا کرد و با نفوذ یکی، دو بازیکن مانند مهدی قایدی و یا فرشید اسماعیلی به راحتی به دروازه رسید.

ولی یارگیری تیم نساجی خیلی دقیق بود.
بله! چون آن‌ها می‌دانستند باید دیاباته را بگیرند. اتفاقاً در تیمی مانند استقلال دقت روی کلیات خوب است ولی روی برخی جزئیات کار نمی‌شود.

یک نمونه دیگر را بیان می‌کنید؟
شیخ دیاباته بازیکن سرزن معمولی است. یعنی در حد کی‌روش استنلی نیست ولی در عوض توپ را به خوبی در پاهایش حفظ می‌کند و توانایی بالایی دارد. باید از این فاکتور او استفاده کرد. استقلال می‌تواند به جای دادن توپ به قایدی و فرشید اسماعیلی روی زمین با دیاباته کار کند و در عوض آن‌ها را آزاد کند تا به تو بزنند و از شیخ توپ‎گیری کنند. دیاباته خودش یکی، دو یارگیر مستقیم دارد و همین دو نفر وقتی از دیواره هافبک و دفاع جدا شوند، می‌توان از شکاف ایجاد شده فضای خوبی برای گلزنی ایجاد کرد. با همین نکات ریز می‌توان نتایج بهتری گرفت.

قبول دارید به خاطر گل دهم فشار زیادی روی مهدی قایدی است؟
همین فشار‌ها باعث شد این بازیکن که اگر بهترین بازیکن فصل نباشد یکی از بهترین‌هایش است، با ۹ گل زده و کلی پاس گل نتواند توپ را روبه‌روی دروازه ۷ متری گل کند. اصلاً چه اصراری است که قایدی گل دهم را بزند؟ او باید بیشتر در خدمت تیم باشد که هست.

به نظرتان استقلال سهمیه آسیایی را می‌گیرد؟
البته که می‌گیرد. من همه مسابقات را می‌بینم و بین همه تیم‌های دنبال سهمیه، استقلال بهترین فوتبال را بازی می‌کند. البته این بدشانسی هم هست که هر تیمی روبه‌روی استقلال بسته بازی می‌کند ولی این هم راهکار‌های خودش را دارد.

لینک منبع: استقلال از همه توانایی دیاباته استفاده نمی‌کند – نیوز

https://www.news.ir/126973/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%82%D9%84%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D9%87%D9%85%D9%87-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF/

اخبار ورزشی