اسکوچیچ: علی کریمی بهترین بازیکن تاریخ ایران است – نیوزبازتاب خبر news.ir

اسکوچیچ: علی کریمی بهترین بازیکن تاریخ ایران استخبرورزشی/ مهدی یکتا؛ چگونگی بازی بازیکنان تیم ملی در باشگاه‌های ایرانی یکی از دغدغه‌های اصلی دراگان اسکوچیچ است. او همواره از تعامل با مربیان حرف زده و اینکه می‌خواهد بازیکنانش را در باشگاه‌ها کنترل کند. تیم ملی فرصت چندانی برای تمرینات و اردو‌ها ندارد و شکل بازی بازیکنان در باشگاه‌ها می‌تواند برای تیم ملی سرنوشت‌ساز باشد. بازیکنی که تمام فصل در باشگاهش در یک پست بازی کرده، نمی‌تواند بدون حضور در اردوی بلندمدت تیم ملی پست دیگری را با پیراهن تیم ملی با کیفیت بالا بازی کند. اسکوچیچ دنبال تعامل در این زمینه‌هاست و شاید به همین دلیل هم باشد که با امیر قلعه‌نویی، فرهاد مجیدی یا عبدالله ویسی جلسه می‌گذارد. سر تمرین نساجی مازندران رفته و با محمود فکری ملاقات کرد یا اینکه پیش از شیوع ویروس کرونا سر تمرین فولاد خوزستان رفت و با جواد نکونام به گفتگو پرداخت. او یک‌شنبه گذشته نیز به مازندران سفر کرد تا روز دوشنبه تماشاگر بازی دو تیم نساجی و فولاد خوزستان در ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر باشد. در همین سفر فرصت شد دقایقی با سرمربی تیم ملی صحبت کنیم

به نظر می‌رسد عزم خود را جزم کرده اید که با مربیان باشگاهی کشورمان ارتباط خوب و مطلوبی داشته باشید. آیا زمانی که خودتان در تیم‌های باشگاهی کشورمان کار می‌کردید با سرمربی تیم ملی ایران رابطه داشتید؟
من با مارک ویلموتس هیچ ارتباطی نداشتم، اما با کارلوس کی‌روش در ارتباط بودم. او مربی بادانشی بود و با هم گهگداری صحبت می‌کردیم.

این رابطه چقدر به نفع شماست و چقدر به سود سرمربیان باشگاهی؟
بیشتر از همه به سود تیم ملی ایران است. مربیان باشگاهی زحمات اصلی را در تیم‌ها می‌کشند و این رابطه خوب به نفع ماست. سودش را تیم ملی می‌برد.

در این دیدار‌ها از سرمربیان تیم‌های باشگاهی چه می‌خواهید؟
همیشه می‌گویم شما مربیان باشگاهی مشاور من هستید. می‌گویم اگر بازیکن خوبی در تیم خود سراغ دارید، معرفی کنید. شاید آن بازیکن به تیم ملی دعوت شود یا نشود، اما من روی او فوکوس می‌کنم.

چرا؟
چون می‌دانم سرمربی باشگاهی نفرات خودش را از لحاظ فنی و اخلاقی خوب می‌شناسد و می‌تواند خیلی کمک حال من سرمربی تیم ملی باشد.

شماره تماس مربیان را هم می‌گیرید؟
معمولاً شماره تلفن ردوبدل می‌کنیم و از آن‌ها می‌خواهم مشورت بدهند و کمک کنند. ما می‌توانیم از یکدیگر یاد بگیریم و نباید خودخواه باشیم. مربی باشگاهی و تیم ملی مکمل یکدیگر هستند.

چندی پیش هم به ملاقات علی کریمی رفتید که مربیگری نمی‌کند!
بله، من علی کریمی را از امارات می‌شناسم. او بازیکن بزرگی است و با احترام به همه فوتبالیست‌های کشور شما بهترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران است.

با علی کریمی تنیس هم بازی کردید. شما برنده شدید یا او؟
راستش را بخواهید تنیس‌بازی کردن علی کریمی به خوبی فوتبالش نیست و من بازی تنیس را بردم! من ورزش تنیس را خیلی دوست دارم و همیشه راکت به دست بوده‌ام، اما به‌نظر می‌رسد علی کریمی تازه شروع کرده باشد. به هرحال ملاقات جالب و ارزشمندی بود.

اسکوچیچ: علی کریمی بهترین بازیکن تاریخ ایران است

می‌گویند شما با برانکو هم مرتب در ارتباط هستید و از او مشورت می‌گیرید؟
بله، هر چند خودم سال‌هاست در ایران کار مربیگری انجام می‌دهم، اما می‌دانم برانکو تجربه خوبی دارد و از او هم مشورت می‌گیرم.

به نظر شما مشکل اصلی فوتبال ایران چیست؟
این یک بحث طولانی است، اما خلاصه بخواهم بگویم مشکل اصلی فوتبال ایران تاکتیکی است. شما ایرانی‌ها قدرت بدنی بالایی دارید. من این را با علم و آگاهی کامل می‌گویم. مثلاً شما در ورزش‌های قدرتی مثل وزنه برداری یا کشتی حرف اول را در دنیا می‌زنید. مردم ایران از لحاظ قدرت بدنی بالاتر از آسیایی‌ها یا حتی اغلب کشور‌های اروپایی هستند، اما متأسفانه بازیکنان ایرانی از لحاظ تاکتیکی اغلب مشکل دارند.

اینکه شامل همه نمی‌شود؟
نه، بازیکنان بسیار باکیفیتی در داخل و خارج از ایران دارید. منظور من کلیت فوتبال ایران است که خیلی باید روی آن کار شود. خود مربیان باشگاهی هم که من با آن‌ها صحبت می‌کنم این حرف را تأیید می‌کنند. امیدوارم فوتبالیست‌های باهوش ایرانی به مسائل تاکتیکی هم به اندازه قدرت بدنی و تکنیک توجه کنند.

خیلی وقت شما را نمی‌گیریم ولی شاید برای برخی فوتبال‌دوستان ایرانی جذاب باشد که بدانند سرمربی تیم ملی کشورمان رئالی است یا بارسایی؟
رئالی هستم، اما عاشق فوتبال بارسا و مسی!

مگر می‌شود؟!
چرا نمی‌شود؟ من از قدیم طرفدار رئال بودم، اما نمی‌توان فوتبال تاکتیکی، شناور و جذاب بارسا را نادیده گرفت. همین‌طور معتقدم با احترام به پله و مارادونا باید لیونل مسی را بهترین بازیکن تاریخ خواند.

پس کریستیانو رونالدو چه می‌شود؟
او هم فوتبالیست بزرگی است، اما لیونل مسی بازیکنی است که انگار از سیاره دیگری به زمین آمده است!

لینک منبع: اسکوچیچ: علی کریمی بهترین بازیکن تاریخ ایران است – نیوز

https://www.news.ir/129898/%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D9%88%DA%86%DB%8C%DA%86-%D8%B9%D9%84%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C%DA%A9%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE/

اخبار ورزشی