تأثیر کرونا بر روان و توان یک ورزشکار – نیوزبازتاب خبر news.ir

تأثیر کرونا بر روان و توان یک ورزشکار

خبرورزشی/ نیلوفر رهگذر؛ گریگور دیمیتروف، تنیس‌باز بلغاری رتبه ۱۹ جهان، در پایان ماه ژوئن یعنی اندکی پس از بازی در تورنمنت «آدریا تور» که در کرواسی به میزبانی نواک جوکوویچ برگزار شد، تست کووید ۱۹ داد که نتیجه آن مثبت بود و بعد از طی دوره‌ای بهبود پیدا کرد. در این شرایط، از جوکوویچ بابت برگزاری این تورنمنت انتقاد زیادی شد و او هم پس از مثبت بودن تست کرونای دیمیتروف از برگزاری این تور تنیس اظهار تأسف کرده است.

دیمیتروف که دوباره به صحنه مسابقات بازگشته، در مسابقات «آلتیمیت تنیس شودان» که هفته گذشته در فرانسه برگزار شد شرکت کرد و برابر فلیسیانو لوپز و ریچارد گسکت شکست خورد. او در مصاحبه با وب‌سایت تنیس میجرز به تأثیرات شدید بیماری کرونا بر بدنش اشاره کرد: «من تقریباً یک ماه در خانه بودم و فکر می‌کنم که این بیماری در هرکس متفاوت است. من نمی‌توانستم به خوبی نفس بکشم و خسته بودم و حس چشایی و بویایی خود را نیز از دست داده بودم و به‌طور کلی هر علائمی که شاید هرکس بتواند به آن فکر کند در من وجود داشت. این بیماری شوخی نبود.»

اما او از اینکه بهبودی پیدا کرده خوشحال است: «اگر بخواهم صادقانه صحبت کنم، من خیلی خوشبخت هستم که الان در عرصه مسابقات حضور دارم. من قدر روزهایم را می‌دانم و از اینکه در اینجا هستم واقعاً سپاسگزارم. خیلی خوب است که در هنگام تعطیلات بتوانی بیرون بروی و با رقبای خود بازی کنی.»

دیمیتروف به ۲۰ روزی که در قرنطینه بود هم اشاره کرد: «از زمان ابتلا به ویروس، سه کیلوگرم وزن کم کرده‌ام ولی فشار روحی ناشی از تنها بودن در دوران بیماری به اندازه تأثیرات جسمانی این ویروس شدید بوده است. در این مدت، خیلی چیزها به ذهن شما می‌رسد و ربطی به قدرت ذهنی شما به عنوان یک ‌فرد ورزشکار یا هرکس دیگر ندارد. ورود افکار منفی به ذهن شما اجتناب‌ناپذیر است.»

این تنیسور صحبت‌های خود را این‌طور ادامه داد: «من مجبور بودم با این بیماری روبه‌رو شوم ولی آیا بقیه افراد در امان هستند؟ این یکی از مهم‌ترین پیام‌های من است. ما نباید قدرت ذهن هر یک از مبتلایان به این بیماری را نادیده بگیریم. اگر به درستی احتیاط کرده و همگان در فضایی امن قرار داشته باشیم، همه چیز با سرعت بیشتری بهبود می‌یابد ولی این دوران، دوران عجیبی است. چون از یک‌سو باید برای سلامت جسم خود تلاش کنی و از سوی دیگر جنبه‌های روحی را نیز در مد نظر داشته باشی.»

او در پاسخ به پیش‌بینی خود در خصوص بازی در مسابقاتی که از پنج ست برخوردار می‌باشد، گفت: «من از اینکه بتوانم به سرعت بهبود یافته و دوباره سوار هواپیما شده و بدن خود را تحت رژیم سختی قرار دهم، مطمئن نیستم. از نظر من انتظار بازی در مسابقات برای من جاه‌طلبانه است ولی واقعاً از میزان همراهی بدنم در این راستا مطمئن نیستم.»

لینک منبع: تأثیر کرونا بر روان و توان یک ورزشکار – نیوز

https://www.news.ir/133149/%D8%AA%D8%A3%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7-%D8%A8%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86-%DB%8C%DA%A9-%D9%88%D8%B1%D8%B2%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D8%B1/

اخبار ورزشی