جای کنعانی بودم طوری قایدی را می‌زدم که تا یک ماه سوپ بخورد! – نیوزبازتاب خبر news.ir

خبرورزشی/ کاوه علی‌اسماعیلی؛ بعد از دربی، زمان خوبی بود تا دوباره با بهروز رهبری‌فرد کاپیتان پیشین پرسپولیس و یکی از پرافتخارترین بازیکنان فوتبال کشورمان از حیث کسب قهرمانی تیمی تماس بگیریم. بهروز از همان ابتدای بحث، به انتقاد از مهاجم پرسپولیس پرداخت: «من فکر می‌کنم اوساگونا آمده بود کفتربازی! دو، سه بار در طول بازی شوتزنی کرد و طوری شوت می‌زد که انگار می‌خواهد کفتر روی آسمان شکار کند! هر توپی از پای اوساگونا دررفت، افتاد داخل دریاچه آزادی. واقعاً دست مدیران قبلی درد نکند که این مهاجم را برای‌مان خریدند. واقعاً جای خالی اوساگونا در تمام این سال‌ها، در پرسپولیس حس می‌شد. کاش یکی از این خارجی‌ها را هم برای حضور در روزنامه خبرورزشی جذب می‌کردند، ممکن بود به کارتان بیاید!» بعد از این جملات بود که سؤال و جواب‌ها شروع شد…

پرسپولیسی‌ها می‌گویند کاش اینجا و این‌طور به استقلال نمی‌باختند. چه نظری در این مورد داری؟
یک زمانی هست که می‌گوییم این تیم همه‌جوره بازنده بود مثلاً در دیدار بارسلونا و بایرن‌مونیخ، تیم بارسا حتی یک درصد شانس برد هم نداشت ولی وضعیت دربی متفاوت بود. انصافاً پرسپولیس نیمه دوم عملکرد خوبی از خود نشان داد و می‌توانست حتی بازی را ببرد. اگر یحیی گل‌محمدی باهوش بود، بازی را می‌برد. فکر می‌کنم یحیی در خلوت خودش به این موضوع فکر کند، پی به اشتباهاتش می‌برد.

چه اشتباهی؟
روی ارنج، سیستم، تاکتیک، تعویض، انتخاب پنالتی‌زن‌ها و…

البته می‌توان گفت گلی که مهدی قایدی به پرسپولیس زد، برنامه‌های یحیی را خراب کرد. قبول دارید؟
من با هر استقلالی قبل از دربی حرف می‌زدم، می‌گفتند قایدی به پرسپولیس گل می‌زند. شاید بازیکنان پرسپولیس با غرور به میدان رفتند و گفتند چرا باید قایدی را بگیریم؟ مگر قایدی چه جایگاهی در فوتبال دارد؟ اگر آن‌ها جدی‌تر به این بازیکن نگاه می‌کردند، می‌توانستند کاری کنند که حتی توپ هم به پایش نخورد چه رسد به اینکه دو بازیکن را دریبل کند و دقیقه ۴ گل بزند. من جای کنعانی بودم، طوری قایدی را می‌زدم که تا یک ماه فقط سوپ بخورد! البته این را هم بگویم که قایدی عالی کار کرد و به دربی با دریبل‌هایش جان بخشید ولی جلوی چنین بازیکنانی باید محکم بازی کرد ولی این نگاه وجود نداشت و بازیکنان پرسپولیس اعتقاد داشتند به زمین می‌روند و با برد از میدان خارج می‌شوند.

البته یحیی بعد از بازی از داوری هم گلایه داشت.
من که چیز خاصی ندیدم. هیچ تصمیمی که بر نتیجه تأثیر بگذارد، در طول بازی وجود نداشت. در فوتبال ما این رسم است که اگر نتیجه نمی‌گیریم، باید یک‌سری بهانه بیاوریم.

البته انصافاً حق با گل‌محمدی است. باشگاه باید طبق لیست او، بازیکن جذب کند.
چون خودم مربیگری نکردم، نمی‌خواهم در این مسائل ورود کنم، اما این موضوع می‌تواند بهانه شود. اگر همه این بازیکنان هم خریداری می‌شدند، هیچ ربطی به بازی با استقلال پیدا نمی‌کرد. پرسپولیس مقابل استقلال خوب بازی کرد، بد نبود ولی نباید دنبال بهانه باشیم. اگر در فصل آینده و با تیم جدید پرسپولیس خوب نتیجه نگرفت، می‌توانیم مسائل را به هم ربط بدهیم.

پس موضوع چیست؟
امیدوارم تیمی که برانکو از لحاظ شخصیتی و سیستمی ساخته بود و مثل یک ارث به کالدرون و یحیی داد، همان‌طور حفظ شود. بارسلونا به جایی رسیده بود که در هر پست دو بازیکن عالی داشت و اصلاً نمی‌باخت. همه می‌پرسیدند که بارسا را چطور باید برد؟ فقط یک جواب وجود داشت؛ اینکه ژاوی، اینستا، دنی آلوس، پویول و… از این تیم جدا شوند. دیدید که بعد از جدایی این بازیکنان، بارسا به جایی رسید که ۸ گل در یک بازی دریافت کرد. ما شرایط و روز‌های خوبی داشتیم ولی امیدوارم طوری نشود که بگوییم اگر بیرانوند را حفظ می‌کردیم، سیدجلال، ترابی، امیری، شجاع و… می‌ماندند باز هم قهرمان می‌شدیم. باید طوری جلو برویم که از حالا به فکر جانشین و ایجاد تغییرات مثبت باشیم که به آن روز نرسیم. اگر این‌ها بروند، پرسپولیس دیگر نباید رنگ برد را ببیند؟ اینجا نقش کسی که مدعی شده مربی بسیار خوبی است، مشخص می‌شود. نمی‌گویم یحیی مربی کوچکی است، اما معتقدم از این به بعد، او باید خودش را نشان بدهد و ثابت کند جانشین خوب و مقتدری برای برانکو است. این تیم هنوز نان برانکو را می‌خورد و باید یحیی این رویه را تغییر دهد. وقتی کالدرون یا یحیی آمدند، همه گفتیم به‌به آن‌ها هم مربیان خوبی هستند، اما باید قبول کرد هنوز ذهن بازیکنان از صحبت‌ها و تاکتیک‌های برانکو پُر است. البته اینکه امروز بابت غیبت بیرانوند تا این حد می‌ترسیم، نشانه‌های خوبی برای آینده نیست. سر گل‌محمدی در میان باشگاه‌های لیگ برتری دعواست و حالا وقت آن رسیده که هنر مربیگری خود را ثابت کند و با مدل تیم بستن و راهی که انتخاب می‌کند، به همه بگوید شایستگی این جایگاه را دارد. امیدوارم این موضوع به ذهنیت‌مان تبدیل نشود که ۴ قهرمانی پرسپولیس به خاطر حضور برانکو بود.

همان‌طور که می‌دانید، رابطه مدیران باشگاه با کادر فنی شکرآب شده. شما طرف کدام‌شان هستید؟
من قطعاً حامی یحیی هستم، اما انتقاداتی هم به او دارم. مدیریت باشگاه فقط وظیفه دارد که آرامش و امکانات را برای اعضای تیم مهیا کند. موز خوردن و کت و شلوار پوشیدن که کاری ندارد. بعید می‌دانم یحیی هم از مدیران باشگاه، جذب مسی را درخواست کرده باشد. خواسته‌هایش منطقی است و من هم همیشه حق را به مربیان می‌دهم با این حال هنوز نمی‌دانم چرا یحیی در آن دقایق پایانی دربی، علیپور و رسن که پنالتی‌زن هستند را بیرون کشید؟ واقعاً می‌خواست با اوساگونا، دربی را در پنالتی‌ها دربیاورد؟ نمی‌دانم و این انتقادی است به او وارد می‌دانم.

شرایط سیدجلال حسینی در تیم را چطور ارزیابی می‌کنید؟
من قبلاً نظرم را در مورد سیدجلال دادم که انتقاداتی از من مطرح شد. همیشه اعتقاد دارم بازیکن باید زمانی از فوتبال برود که ابهت و بزرگی اش در تیم حفظ شود. باید زمانی برود که هواداران غیبتش را حس کنند. سیدجلال تا سه فصل دیگر هم می‌تواند با همین کیفیت بازی کند، اما فوتبال بی‌رحم است و کاری با آدم می‌کند که همه از یاد ببرند چند بازی ملی داری و چقدر به تیمت خدمت کردی. این اتفاق برای همه فوتبالیست‌ها رخ می‌دهد، اما بدن هم باید جواب بدهد. فکر می‌کنم بهتر بود سیدجلال بعد از قهرمانی امسال، تصمیم حرفه‌ای می‌گرفت و کنار می‌رفت. بالاخره هر مربی برد می‌خواهد و با بودن کنعانی و شجاع، جا برای سیدجلال تنگ شده و از این رو، امکان دارد مدت زمان نیمکت‌نشینی‌هایش بیشتر شود. این خوب نیست و سیدجلال باید با آن اسم و رسمی که برای خودش ساخته، از فوتبال برود. من، چون سیدجلال را دوست دارم، این حرف‌ها را می‌زنم.

حرف آخر؟
متأسفانه هر وقت حرفی می‌زنیم و می‌خواهیم به اتفاقات به صورت منطقی نگاه کنیم، یک‌سری می‌آیند و توهین می‌کنند. من اگر انتقادی می‌کنم، قرار نیست جای یحیی را بگیرم. اتفاقاً اگر گل‌محمدی سرمربی تیم باشد، به نفع من است، چون می‌توانم مستقیماً به او زنگ بزنم، با او درددل کنم و به همبازی قبلی خودم پیشنهاد بدهم. امیدوارم اگر انتقادی مطرح می‌کنیم، باعث ناراحتی دیگران نشود.

لینک منبع: جای کنعانی بودم طوری قایدی را می‌زدم که تا یک ماه سوپ بخورد! – نیوز

https://www.news.ir/170900/%D8%AC%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%B9%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%85-%D8%B7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%AF%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B2%D8%AF%D9%85-%DA%A9/

اخبار ورزشی