خیز مجدد برای حذف نفر اول؛ فغانی از لیست ایران حذف می‌شود؟ – نیوزبازتاب خبر news.ir

علیرضا فغانی

به گزارش خبرورزشی، شهریور ماه هر سال موعد ارسال لیست هفت نفره داوران بین‌المللی کشورها به کنفدراسیون فوتبال آسیاست. سال گذشته بعد از مهاجرت علیرضا فغانی به استرالیا، پیش از ارسال این لیست، زمزمه‌هایی از سوی هدایت ممبینی مبنی بر حذف فغانی از این لیست مطرح شده بود. ممبینی معتقد بود حالا که فغانی در لیگ ایران قضاوت نمی‌کند، باید از لیست داوران بین‌المللی خارج شود تا شانس حضور در این لیست به یکی از داوران داخلی برسد. مهدی تاج و برخی دیگر از اعضای هیأت رئیسه اما در نهایت با این پیشنهاد موافقت نکردند. به لحاظ شانس بالایی که او برای حضور در رقابت‌های بین‌المللی می‌تواند داشته باشد، فغانی شانس کسب افتخار برای ایران را دارد و حذف او منطقی نیست. به‌خصوص که داوران دیگری که در لیست داوران بین‌المللی هستند از نظر توانایی‌های فنی به هیچ عنوان قابل مقایسه با فغانی نیستند.

با نزدیک شدن به موعد ارسال لیست، بار دیگر زمزمه‌های حذف فغانی از لیست مطرح شده است. این بار این نفر دوم لیست داوران بین‌المللی یعنی موعود بنیادی‌فر است که مدعی قرار گرفتن در مقام اولی لیست و به جای علیرضا فغانی است. گویا دلیل اصلی امتناع او از قضاوت، قهر بوده و نه مصدومیت! موعود بنیادی‌فر مدعی است که حق او دومی لیست داوران بین‌المللی نیست و با حذف فغانی از لیست او باید نفر اول شود. این در حالی است که توانایی‌های بنیادی‌فر به هیچ عنوان با فغانی قابل مقایسه نیست. با این حال اما او از طریق هیأت فوتبال استان شهرکرد، در تلاش است تا فدراسیون فوتبال را برای حذف نام فغانی تحت فشار قرار دهد.

دعوای اولی و دومی بین داوران بین‌المللی فوتبال البته اتفاق تازه‌ای نیست. حتی زمانی که مسعود مرادی نفر اول لیست داوران بین‌المللی بود و محسن ترکی نفر دوم، ترکی بارها و بارها در اعتراض به دومی‌اش و برای قرار گرفتن در جایگاه مرادی قهر کرد تا اعتراضش را به گوش مسئولان داوری برساند. اعتراض‌های مکرر ترکی البته در شرایطی بود که او و مرادی از نظر کیفیت داوری فاصله زیادی با یکدیگر نداشتند و هر دو در یک سطح بودند. به همین خاطر شاید می‌شد به ترکی حق داد که درخواست جایگاه اول در لیست و قرار گرفتن در معرض شانس قضاوت در جام جهانی را داشته باشد. موعود بنیادی‌فر اما حتی در قضاوت‌های داخلی‌اش هم در سطح فغانی ظاهر نشده است و به همین دلیل خواسته‌اش دور از ذهن به نظر می‌‌رسد.

با این حال اما با توجه به این‌که سرپرستی فدراسیون فوتبال در حال حاضر در اختیار حیدر بهاروند است و تاج به عنوان حامی اصلی حضور فغانی در لیست داوران بین‌المللی در فدراسیون حضور ندارد، بعید نیست فشار رئیس هیأت فوتبال شهرکرد، بار دیگر زمزمه‌های حذف نام فغانی از لیست داوران بین‌المللی را در هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال پیش بکشد. اتفاقی که نه تنها فغانی که محمدرضا منصوری و محمدرضا ابوالفضلی، دو دستیار او در قضاوت‌های بین‌المللی را هم از شانس قضاوت‌ در مسابقات مهم بین‌المللی محروم خواهد کرد.

با این حال علیرضا فغانی در تمام این سال‌ها یکی از افتخارهای داوری ایران بوده و کسی که وجهه خوبی از فوتبال و داوری ایران را به فوتبال دنیا نشان می‌دهد. با این وضعیت آیا در میان همه مشکلات و اشتباهات اخیر،  فدراسیون فوتبال حاضر می‌شود دست به کاری غیرعقلانی بزند و نام فغانی را از لیست داوران بین‌المللی فوتبال ایران حذف کند؟

لینک منبع: خیز مجدد برای حذف نفر اول؛ فغانی از لیست ایران حذف می‌شود؟ – نیوز

https://www.news.ir/136338/%D8%AE%DB%8C%D8%B2-%D9%85%D8%AC%D8%AF%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D8%B0%D9%81-%D9%86%D9%81%D8%B1-%D8%A7%D9%88%D9%84%D8%9B-%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA/

اخبار ورزشی