قائمی: سلامتی خانواده‌ام، مهمتر از آمدن رزنده است – نیوزبازتاب خبر news.ir

قائمی: سلامتی خانواده‌ام، مهمتر از آمدن رزنده استخبرورزشی/ مهری رنجبر؛ جولان کرونا در ایران، ترس را به جان خیلی‌ها انداخته، حتی فرهاد قائمی، دریافت‌کننده ملی‌پوش گنبدی. او بعد از تجربه بازی در لیگ ترکیه، این فصل برای الریان قطر بازی می‌کند، اما فعلاً در گنبد و با شرایط خاص تمرین می‌کند. او هم مثل خیلی‌ها نگران‌تر از قبل شده تا حدی که به جای صحبت درباره تأثیر حضور رزنده برزیلی در تیم ملی برای المپیک، حرف از نداشتن تمرکز می‌زند.

قرار بود دیروز مسافر دوحه باشی، رفتی؟
برنامه‌ام این بود که بابت رقابت‌های باشگاه‌های آسیا، دیروز بروم، اما با لغو رقابت‌ها نرفتم. از طرفی فدراسیون قطر هنوز برنامه لیگ را اعلام نکرده است. من فعلاً منتظرم تا سفارت قطر در تهران شروع به کار کند تا برای ویزا اقدام کنم.

تمرین تیم تو شروع نشده؟
فکر می‌کنم فعلاً تیم با بازیکنان بومی قطر تمرین می‌کند.

تو وقتی به دوحه برسی باید دو هفته هم قرنطینه بمانی؟
طبق قانون قطر هر خارجی به محض ورود به فرودگاه دوحه باید دو هفته قرنطینه را پشت‌سر بگذارد و با جواب منفی تست کرونا و اطیمنان از سلامتی، می‌تواند وارد شهر دوحه شود. من هم از این قاعده مستثنی نیستم.

تیم الریان مدعی قهرمانی است؟
الریان سرمربی برزیلی دارد و لوژیه پشت‌خط‌زن فرانسوی را هم جذب کرده. ظاهراً با بازیکنان روسی هم قرارداد بسته و بقیه بازیکنانش هم بومی هستند. این تیم هم یکی از ۵، ۶ تیم مدعی قهرمانی لیگ قطر است.

پس با این حساب تو در گنبد تمرین می‌کنی؟
من در گنبد تمرینات بدنسازی را زیر نظر مربی بدنسازی اختصاصی در سالن اختصاصی انجام می‌دهم، حتی کوه می‌روم و البته تمرین توپی هم در فضای باز و سالن دارم. خدا را شکر اطرافیانم امکاناتی که دارند را به من می‌دهند تا به راحتی تمرین کنم. حتی استخر هم می‌روم و فیزیوتراپی هم می‌کنم.

این روز‌ها کار سخت شده؟
کرونا همه سیستم و برنامه‌ها را به هم ریخته است. نه فقط در شهر ما که در همه کشور. به نظرم وضعیت طوری است که در تاریخ ماندگار می‌شود. شرایط اصلاً جالب نیست و همین مسئله حال مردم را بد کرده است، ما هم انرژی مان را از مردم می‌گیریم. همه با وجود شرایط بد اقتصادی و کرونا سردرگم شده‌اند. آرامش قبلی در زندگی مردم نیست.

وضعیت استان گلستان هم قرمز است؟
استان ما موج اول کرونا را خیلی خوب کنترل کرد و شرایط اینقدر وخیم نبود، اما با اوج گیری دوباره، انگار ترس مردم از کرونا ریخته و شرایط برای‌شان عادی شده که به زندگی قبل برگشته‌اند و حتی مسائل بهداشتی و فاصله اجتماعی را رعایت نکردند و مراسم عروسی‌ها حال استان را خراب کرد. با وضعیت بد حالا همه می‌ترسند و مضطرب هستند.

تو با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تمرین می‌کنی؟
من باید مسائل بهداشتی را رعایت کنم تا سالم بمانم. هم از مواد ضدعفونی‌کننده برای سالن و وسایل استفاده می‌کنم و هم برای تمرین بالاجبار با ماسک وزنه می‌زنم. محافظت از خودم تنها با رعایت موارد بهداشتی امکان‌پذیر است.

چرا مردم رعایت نمی‌کنند؟
مردم با وضعیت بد اقتصادی در فشار هستند و شاید توان خرید مداوم مواد ضدعفونی‌کننده و ماسک را نداشته باشند، به ویژه در خانواده‌های پرجمعیت. وقتی درآمد‌ها پایین باشد تا کی می‌توانند پول بابت ماسک و محلول ضدعفونی بدهند؟ اگر شبکه‌های بهداشتی این مواد را به مردم بدهد، کار راحت‌تر می‌شود.

به نظرت تیم ملی والیبال، با مربی خارجی می‌تواند در المپیک توکیو نتیجه خوبی بگیرد؟
بدون امید نمی‌شود زندگی کرد. اگر باور کنی در ورزش، قهرمانی اتفاق می‌افتد. هرچند المپیک هم میدان راحتی نیست، اما شک نکنید بچه‌های ما هم سطح فنی بالایی دارند و نمی‌خواهند تنها در آن حاضر شوند. آن‌ها برای سکوی المپیک انگیزه زیادی دارند به شرطی که شرایط برای درخشش فراهم باشد. تیمی که سکوی المپیک می‌خواهد، باید تمرینات منظم داشته باشد و حمایت شود تا بدون دغدغه برای هدفش کار کند.

قرعه ایران در المپیک را چطور می‌بینی؟ لهستان هم اولین حریف تیم در توکیو است.
تیمی که باور داشته باشد، برایش فرقی نمی‌کند اولین حریفش سرسخت است یا آخرین. ما در المپیک ۲۰۱۶ ریو شرایط خیلی خوبی داشتیم و با شکست ایتالیا، به نیمه‌نهایی می‌رسیدیم، اما نشد، با اینکه می‌توانستیم. با اینکه شانس صعود داشتیم، اما بی‌تجربگی کار دست‌مان داد. بچه‌ها در جو المپیک بودند، اما برای المپیک توکیو همه بازیکنان باتجربه هستند و قدر موقعیت را بهتر می‌دانند.

تو چه نتیجه‌ای را برای تیم ملی در المپیک پیش‌بینی می‌کنی؟
نتیجه تیم ملی بستگی به تصمیات دارد. تیم ملی چند سالی بدون صاحب بود و سال قبل هم قهرمانی آسیا را بدون رئیس فدراسیون برگزار کردیم. نمی‌شود بازیکنان همه کار کنند و کسی نباشد مشکلات‌شان را حل کند. نبود رئیس ناخودآگاه روی تیم تأثیر می‌گذارد، قطار والیبال با رفتن داورزنی از ریل خارج شد و در شرایط بحرانی نمی‌توانست خودش را نشان دهد و حالا که برگشته درخشش تیم در المپیک هم به مدیریت او برمی گردد.

حالا حرف از رزنده برزیلی برای سرمربیگری تیم ملی است، به نظرت حضور او به موفقیت تیم کمک می‌کند؟
راستش من حالا به تنها چیزی که فکر می‌کنم، سلامتی خودم و خانواده‌ام است. با این شرایط بد نمی‌توانم روی چیز دیگری تمرکز کنم، اما فرقی ندارد مربی خارجی یا ایرانی روی نیمکت تیم بنشید، باید بستر فراهم شود. شک نکنید تیم بدون امکانات و قدرت نتیجه نمی‌گیرد.

لینک منبع: قائمی: سلامتی خانواده‌ام، مهمتر از آمدن رزنده است – نیوز

https://www.news.ir/133109/%D9%82%D8%A7%D8%A6%D9%85%DB%8C-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%D9%85%D8%8C-%D9%85%D9%87%D9%85%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%A2%D9%85/

اخبار ورزشی